KSÜ Logo

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi

 Kongre tarihi 24 - 26 Haziran 2021' dir. Kongre Dili Türkçedir. 

Kongremiz, Kahramanmaraş şehir merkezinde düzenlenecektir.

Kongre Yeri, KONGRE PROGRAMI Kesinleştikten Sonra Duyurulacaktır.

 

Kahramanmaraş, eski ve yöre halkının halen kullandığı adıyla Maraş, Türkiye'nin Akdeniz Bölgesinde bulunan bir ili ve en kalabalık on sekizinci kentidir. Kurtuluş Savaşı'nda işgale direnişi nedeniyle TBMM tarafından 5 Nisan 1925'te şehre İstiklal Madalyası verilmiştir. Maraş olan adı, 7 Şubat 1973'te Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir.

Yörede insan yerleşiminin Üst Paleolitik Çağda başladığını; Neolitik, Kalkolitik ve Eski Tunç Çağlarında da sürdüğünü göstermektedir. Eski Çağlarda Geç Hititler döneminde Gurgum Krallığı'nın başkenti olarak kullanılmıştır. Bu antik kent yerleşim bölgesi MÖ 711 yılında Asurlular tarafından fethedilmiş ve Asurlurlar tarafından bu yöreye Markas adı verilmiştir. Kahramanmaraş merkezinde yapılan kazılar esnasında da M.S. 300-400 yıllarına ait olan Germanicia Antik Kenti'ne dair birtakım mozaiklere rastlanmıştır. Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar şehre hakim olmuş diğer yakın çağ medeniyetleri olarak sayılabilmektedir.

Şehir 11. yüzyılın sonlarında ise Anadolu'ya kesin olarak yerleşen Türklerin egemenliğine geçmiştir. 1243'te Moğol İşgaline uğrayan Maraş, II.Anadolu Beylikleri devrinde Dulkadiroğulları beyliğinin hakimiyetine geçmiştir. 12 Haziran 1515 tarihinde Turnadağ Muharebesi ile Osmanlı egemenliğine geçerek 1515-1919 yılları arasında Osmanlı egemenliğinde kalmıştır.

Günümüzde Kahramanmaraş'ın merkezi Ahir Dağı'nın eteklerine kurulmuştur. Kahramanmaraş şehri sanayisi özellikle tekstil ve iplik sanayiinde Türkiye ve Ortadoğu'da önde gelen bir merkez durumuna gelmiştir. Bakır, ahşap oyma sandık, altın işçiliğinde geleneksel Türk zanaatının devam ettiği önemli bir kültürel mirasında devam ettiği bir şehirdir.  

Mutfak kültürü açısından dünyaca bilinen lezzeti dondurmasıdır. Dondurmasının yanı sıra acı kırmızı biberi, ezmesi, Maraş’a özel yoğurt kurutularak yapılan tarhanası, kurabiyesi, çemeni, çöreği ve köpük “cevizli, fıstıklı, unlu” sucuğu da Kahramanmaraş'ta sıkça tüketilen lezzetler olup ünü şehir dışına taşmış yöresel lezzetleri arasında sayılmaktadır.

Kahramanmaraş, yüzyıllar boyu önemli şairler ve halk ozanları yetiştirmiş ve edebiyatımıza en çok katkıda bulunmuş illerden biridir. Hâlen şiirin ve şairlerin başkenti olarak anılmaktadır. Son yıllarda Kahramanmaraş'ta başlayan Şiir Festivallerinde ünlü şair ve yazarlar şiir dinletileri sunmakta, vefat etmiş olan Kahramanmaraşlı şairler anılmaktadır. Son olarak TRT'de iki sezon yayınlanmış Yedi Güzel Adam adlı dizi de gerçek hikayesine uygun olarak Kahramanmaraş’ta çekilmiştir. Dizi, aynı yıllarda Maraş Lisesinde okumuş olan ve Türk edebiyatının 1960-80'li yıllarına damga vurmuş yedi şair ve yazarı anlatmaktadır. Bu şairlerin okumuş olduğu Kara Lise adı ile anılan eski Kahramanmaraş Lisesi tarihi binası Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesine dönüştürülmüştür.

Şehir merkezinde ve etrafında pek çok turistik alanlar bulunmaktadır. Germanicia Antik Kenti ve Taban Mozaikleri, Karahöyük, Ufacıklı Köyü Kalıntıları, Yassı Höyük (Tanır Köyü), Kaşanlı Köyü Kabartması, Pazarcık-Turunçlu Köyü Kalıntıları, Eshab-ı Kehf Külliyesi, Kahramanmaraş Kalesi, Hurman Kalesi, Meryemçıl (Gaben) Kalesi, Azgıt (Yeniköy) Kalesi, Babikli Kalesi, Hastırın Kalesi, Anacık Kalesi, Kız Kalesi ,Haznadarlı Camii (Duraklı Camii) ,Hatuniye Camii, Afşin Ulu Camii ,Elbistan Ulu Camii ,Himmet Baba Camii ve Türbesi, İklime Hatun Mescidi, Taş Medrese, Taşhan, Kuruhan, Katiphanı bu alanların başında gelmektedir. Şehir merkezi içinde birçok park, anıt, müze, kafe, restoran ve mağaza veya yakınlarında şehrin panoramik manzarasının da görülebileceği tabiat parkları bulunmaktadır.

KAHRAMANMARAŞ VE KSÜ TANITIM VİDEOLARI

TIKLAYINIZ

TIKLAYINIZ

TIKLAYINIZ


SAYILARLA ÜNİVERSİTEMİZ

37744

Öğrenci

98928

Mezun

1272

Akademik Personel

1256

İdari Personel

272

Aktif Program

30

Öğretim Elemanı Başına Öğrenci

157869

Kütüphane Kaynağı